Denne helga har vi besøk av Grys venninne Vera fra Oslo. Vera er fra Valderøya utenfor Ålesund, så kysten her minner om hennes hjemsted. Vi startet turen i dag fra parkeringsplassen ved nedkjøringen til Loshavn, og gikk den nyanlagte grusveien inn til dagsturhytta Havblikk på Kirkeskaret. Fantastisk utsikt her i dag, sola skinte fra blå himmel!
Derfra fikk vi på sti ned til Loshavn, med sine flotte hvite småhus, helt nede ved sjøen. Her er det nok ytrende liv om sommeren.
Vi gikk så langt ut vi kom, og tok en kopp kaffe før vi fikk tilbake gjennom Kirkeskaret.
Tok selvfølgelig et stopp helt oppe på toppen (ca 80 moh), før vi gikk ned til Lomsesanden, en av de mange fine og lange strendene her på Listahalvøya.
Etter å ha gått langs denne flotte stranda, avsluttet vi turen med en liten runde ute på starten av Einarsneset. Det begynte etterhvert å blåse en del, så vi fant et sted som lå litt i le og spiste nedbrakt niste og drakk kaffe.
Derfra gikk vi til en av parkeringsplassene ved Husebystranda, det blåste iskald vind i mot, så vi gikk ikke helt ute ved stranda, men innenfor, i mellom sanddynene og skogen.
På kvelden smakte det godt med kortreist mat, lammekjøtt fra Lista Lam, som vi har handlet fra flere ganger tidligere også, helt fantastisk mat!
Vera skal være her hele helgen, så det blir nok en tur i morgen også. Tara er storfornøyd, enda en som kan å kose og skjemme henne bort, og hun vet å utnytte det!
Her en video fra dagens tur:
Ha en fortsatt fin lørdagskveld:-)

Videre gikk vi den siste oppstigningen til Kjelen (200 moh). Herfra hadde vi fantastisk utsikt, blant annet utover Eidsfjorden.
Helt oppe på toppen av fjellet er det en liten jettegryte, kan ikke huske å ha sett en slik plassering av jettegryte tidligere, på det høyeste punktet, men artig å se!
Nede igjen fra fjellet gikk vi videre innover og ned til Frøystivatnet. Der smakte det godt med turens første kaffekopp.
Dette er ett vann det er lov å fiske i, vi så småfisk som hoppet, så hit blir det turer senere.
Derfra fortsatte vi videre på kjerreveien, som etterhvert gikk over til sti og så et tråkk gjennom et gammelt hogstfelt, før den siste stigningen opp mot Villheia. Fra vannet og et godt stykke oppover var stien dårlig merket, og ikke lett å finne. Her har det nok ikke gått så mange den senere tiden, men etter litt bushing og klatring kom vi opp til veien som går mellom vindmøllene.
Fra den østligste vindmølla i Lista vindmøllepark fulgte vi ett tråkk som senere ble til sti ned til kjerreveien som svinger seg nedover mot Listeid. Denne delen har vi gått tidligere, så her er det bare å følge veien.
Derfra fulgte vi bilveien tilbake til der vi staret, ved brygga på Sigersvoll.
Her et track fra turen:
Her en video fra dagens tur:
På de mange beiteområdene slippes det nå ut kyr, sau og geiter. Tara synes det er spennende med «nye naboer».
En av dagene var vi på Snekkestø.
Helt nede ved sjøen lagde vi middag og koste oss i sola. Mat smaker som kjent best ute i det fri.
Ikke lett å binde sluken på snøre uten briller, men det gikk til slutt.
Fisk ble det ikke, men klarte å miste 2 sluker. Her en liten video fra middagsturen i Snekkestø:
I dag var Tara, Gry og jeg en tur på Einarsneset igjen.
Sist vi var det var det fortsatt litt snø, men nå er det tørt og fint å gå der. Her er det mange fine plasser å sette seg ned og nyte utsikten ut i sjøen.
Også her er det beiteområder og geitene er tydeligvis vant til mennensker, og hunder.
Vi gikk veldig rolig i dag, og tok mange pauser.
Etterhvert skyet det litt over, og da vi kom hjem kom det noen regndråper. Det blir nok et par dager med regn her nå. Innimellom turene er et alltid noe som skal gjøres. Akkurat nå er det terassen som skal vaskes og beises på nytt.
Og når dagene er over er det hyggelig med litt kos i godstolen.
Her en kort video fra dagens tur: